Nežijte na dluh. Stále více lidí to na vlastní kůži poznává. Půjčky a dluhy! Bereme si je a naděláváme, protože to, co máme nám už nestačí. I když nemáme dostatek vlastních financích, přejeme si vlastní být, vlastní dům, auto, dovolenou a bohaté vánoce… a míváme další docela zbytečné nároky, které se především vážou k moderní době jednadvacátého století.

Nikdo nechce být považován za chudáka, všichni by nejraději žili jaksepatří „na vysoké noze“. Jenže kde na ten „luxus“ vzít a nekrást? Tuto otázku za nás už někdo vyřešil. Nasnadě jsou půjčky.

A tak každý z mála, s vidinou, že si přilepší, podstoupí tento krok k lepšímu zaopatření. Následkem toho nám banky věnují několik (desítek) let v neklidu, kdy měsíc co měsíc musíte půjčky splácet, jinak se stanete dlužníky a možná i navíckrát. Horko těžko si poté budete říkat, zda to na začátku mělo smysl. Proto je potřeba být uvážlivý a hlavně přemýšlet!

Jste si opravdu jisti, že půjčku potřebujete?

Tato otázka patří mezi ty nejzákladnější. Totiž, házet všechny případy do jednoho pytle nelze. Půjčka na studia nebo vlastní bydlení (v případě, že se chcete nebo musíte osamostatnit) je pochopitelná. Peníze hrajou v našich životech druhou hlavní roli hned po zdraví, a bylo by smutné, kdyby člověk kvůli jejich nedostatku zametl pod koberec svůj potenciál.

Absolutně mimo jsou ale případy, kdy si lidé půjčují na dovolenou, na Vánoce, na auto… Na relativně zbytečné věci, které by si každý, kdo na tom finančně není nejlíp, mohl klidně odpustit. V tomto případě snad ani žádná výjimka neexistuje. Veřejná doprava funguje; doma je doma, tak nač se mermomocí drát do cizích krajin, a jedny chudší Vánoce ještě nikoho o život nepřipravily. Lze to však některým vysvětlit?

Kde si půjčit?

Tento dotaz je relativní. Mnozí upřednostňují banky s nízkými poplatky, jiní své příbuzné, další zase cizí neznámé lidi. Hlavní zásadou u všech tří alternativ je: „Dobře si rozmyslet, kde a co si půjčíte. Navíc je nutné si uvědomit všechna pro a proti.“. Jen tak můžete zabránit pozdějším výčitkám vůči sobě samému, že jste se zachovali hloupě. Což platí pro obě strany. Půjčovat si od cizích lidí je pro vás i pro ně nejnebezpečnější, ale stále jistější než půjčovat si od rodiny.

Často lidé hřeší na pevné rodinné kruhy, které vás určitě nikdy ve štychu nenechají. Vám jejich dobrovůle přijde vhod, většinou neplatíte žádné poplatky ani penále za zpoždění splátky, ale pro ty, kteří vám půjčili, už to tak nakrásně vypadat nemusí. Pokud se totiž ukáže, že jste ve splácení i nakládání s penězi absolutně nespolehliví, přijdete nakonec všichni o své peníze a vy dokonce i o důvěru v rodině. Na druhou stranu, pokud si půjčíte od cizích lidí, nikdy úplně nevíte, co od nich vy můžete čekat.

Věřte, že pokud byste takovým nesplatili, mohou vám život dost znepříjemnit. Proto nejspolehlivějším řešením je půjčit si od banky, kde však přeplatíte někdy i jednou tolik, než kolik jste si původně půjčili.

Nežijte na dluh – Nepůjčovat, když nemusím!

K tomu se opět váže to rutinní, ale pravdivé heslo: „Nepůjčuj si, když nemusíš!“. Nikdy nikdo neví, co se v příští hodině stane. Není dobré předpovídat, že vše půjde přesně tak, jak si naplánujete nebo představujete. Jak je známo, život i osudy jsou nepředvídatelné. V jednom okamžiku můžete přijít o práci, vyhořet dříve, než stačíte dům pojistit atd. V ten moment vám nezbude ani dům a ještě budete mít na krku splátky – za nic. Proto pokud se rozhodnete pro půjčku, je opravdu nejdůležitější si pořádně rozmyslet, zda chcete riskovat osobní bankrot, zda jste schopni situaci ustát, i kdyby trakaře padali. Pokud ano, máte vyhráno a gratuluji vám k odvaze. Pokud ne, raději bych dala přednost počkat a ještě nějakou dobu šetřit.

Nežijte na dluh – Šetřit se dá vždy!

Že se šetřit nedá s nízkým platem, s kterým sotva vyžijete? To je blud, který používají jen slabí jedinci, co se k tomuto kroku zkrátka neodvažují. Pokud máte sebemenší příjem, vždy se z něj dá alespoň něco ušetřit. I málo stačí. Nemusíte si s každou výplatou dávat na stranu tisíce pro horší časy. Samozřejmě je to pro vaši budoucnost mnohem lepší, ale někdo si to opravdu zkrátka nemůže dovolit. Jenže nemá cenu nad tím sklánět hlavu. I stovka ušetřená měsíčně stranou vám za nějakou dobu může vytvořit slušné zázemí na několik měsíců dopředu.

Stačí se umět uskromnit dříve, než vás to dožene. Můžete se kvůli penězům vzdát kouření cigaret, prodat auto a užívat veřejnou dopravu, nekupovat bio výrobky a lze se omezit i ve spoustě jiných věcí. Jistě, není to nejpohodlnější a je to méně „na úrovni“, ale lepší žít celý život v mantinelech, z nichž nemůžete vypadnout, než se škrábat na horu, na kterou nemáte a pak skončit úplně na dně. V černých číslech při hospodaření s financemi se udržíte pouze, pokud budete šetřit a myslet na zadní vrátka.

Nežijte na dluh – Co dělat, když už je pozdě?

A tzv. se topíte v dluzích? Nezvládli jste splácení půjček, nebo jste se zkrátka doškrábali až na samou zem… Jediným řešením je změnit přístup a omezit se. Ze všeho nejnutnější je zabezpečit si práci. Hlavně nezůstávat nikomu příliš dlouho na krku – a to ani státu. Člověk, který nedělá si nezaslouží, aby se vrátil do běžného chodu života. Ačkoli je v dnešní době všude práce málo, sehnat se dá. Zádrhel je spíše v tom, že se nikomu moc dělat nechce a za menší mzdu už vůbec. Pokud se však nacházíte v zoufalé situaci, je nasnadě využít i zoufalých řešení. I s menší mzdou se dá vyjít a navíc u toho i šetřit! Což je základ pro to, aby jednou bylo lépe.

Stačí zbytečně nerozhazovat peníze, které nemáte. Koupelna, jídlo a boty. To jsou základní věci, které člověk potřebuje k životu. Všechno co má člověk navíc, má jen proto, že si to může dovolit. A moci si dovolit něco víc je závislé pouze a jedině na vůli jednotlivce – a je potřeba na to získat prostředky. Prací a tvořením si rezerv.

Návod krok po kroku, jak se stát boháčem nebo jak mít všechno, co si zamanete, neexistuje. Vždy ale člověk může mít vše, pro co je ochoten vzdát se něčeho jiného! Ale pokud máte pocit, že peníze jsou všechno, co potřebujete, a půjčky jsou jediný způsob, jak se jich zmocnit, neznamená to, že jste špatní. Pouze nikdy nebudete o nic spokojenější nebo šťastnější, než ten, kdo si vystačí s málem. Spíše naopak!

By admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *