Půjčky finanční gramotnost se stala moderním slovním spojením. Proč se o ní právě nyní tolik mluví a týká se finanční gramotnost i půjček? Zcela jistě. Finanční gramotnost znamená porozumět financím a umět s nimi také zacházet a o půjčkách to platí obzvlášť. Finančně gramotný člověk si bude umět spočítat, zda si potřebuje půjčit, kolik a za jakých podmínek si může půjčit a kolik zaplatí navíc na úrocích a poplatcích. Každý, kdo umí zacházet s financemi, si také dokáže vybrat vhodnou půjčku, jejíž splácení mu nebude činit problémy.

Berte vždy ohled na finanční rozpočet

Člověk, který umí rozumně zacházet s financemi, si výdaje plánuje. Proto si dobře naplánuje a promyslí i případnou půjčku. I půjčka totiž může být rozumná. Půjčíte-li si například na bydlení, nebudete již platit nájemné, ale stavební spoření nebo hypotéku a dům či byt se stanou vaším majetkem. Také podnikatelé si často půjčují, aby začali s podnikáním. Taková půjčka si na sebe dokáže vydělat. Naopak půjčovat si na předměty, bez kterých můžete být, není dobrým příkladem finanční gramotnosti.

Půjčky finanční gramotnost – Pojmy související s půjčkami

Úroky, poplatky, RPSN, splátky – to jsou nejdůležitější pojmy, kterým by měl rozumět každý, kdo by chtěl získat některou z půjček. Úrok znamená vlastně to, co za půjčku zaplatíte navíc. Vyjadřuje se v procentech. Poplatky jsou pravidelné platby spojené se správou půjčky, splátkami půjčku hradíte. RPSN – roční procentní sazba nákladů – jsou úroky které za půjčku zaplatíte, ale také náklady s půjčkou spojené, tedy různé poplatky a další výdaje, které jsou do půjčky zahrnuty.

Každá půjčka musí být splacena

I když jsou spotřebitelé neustále přesvědčováni, že půjčování je zcela normální a správné a půjčka je výhodná, stále se jedná o dlužnou částku, která se musí splácet. Proto by si každý měl promyslet, zda je opravdu nutné se zadlužit a zda věci, které si za vypůjčené peníze pořídí, opravdu potřebuje. Umět si vypůjčit tak, aby člověk mohl splácet bez problémů a nezaplatil příliš mnoho, k finanční gramotnosti patří.

By admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *