Finanční gramotnost je v případě půjček důležitá, gramotnost je v současnosti značně užívaným pojmem. Děti se o ní učí ve školách, na dospělé útočí nabídky různých kurzů nebo odborných článků. Myslíte si, že pro vás není finanční gramotnost důležitá? A zajímáte se o půjčku? Pak nezapomeňte, že finanční gramotnost ke správnému výběru půjčky neodmyslitelně patří. Díky vlastní finanční gramotnosti si totiž budete umět spočítat, zda si vůbec můžete půjčku dovolit, kolik si můžete půjčit a také, kolik za půjčku zaplatíte.

Finanční gramotnost uchrání rodinné finance

Finanční gramotnost vás učí hospodařit s financemi – a s těmi rodinnými obzvlášť. Pak si v případě nezbytné nutnosti vyberete takovou půjčku, která příliš neomezí rodinné financování a bude ji možno lehce splatit. Hospodařit s financemi – to je to, co vás naučí právě finanční gramotnost. Neznamená to, že vám bude vštěpováno, že si nemáte půjčovat, pouze se dozvíte, kdy je pro vás půjčka přijatelná a kdy se vyplatí. Také informace o tom, jak se dívat na úroky a poplatky z půjček mohou být pro vás velmi přínosné.

Které půjčky jsou výhodné

Není nutno myslet si o každé půjčce, že je nevýhodná a špatná a že vás přivede k osobnímu bankrotu. Půjčky, o kterých se vyplatí uvažovat, jsou například půjčky na bydlení, kdy si postupně splatíte své bydlení. Nebudete platit nájemné nikomu cizímu a byt či dům se stanou vaším majetkem. Finanční gramotnost vám pomůže vybrat si vhodnou hypotéku nebo stavební spoření, výhodná může být i půjčka, která pomůže nastartovat vlastní úspěšné podnikání. Co vám však finančně rozhodně nepomůže, to jsou půjčky na luxusní dovolené nebo auto, půjčky na vánoční dárky a podobně.

Co říkají úroky a RPSN

U jakékoli půjčky musíte počítat s tím, že přeplatíte. Vždy se platí splátka a úroky za to, že jste si peníze vypůjčili. Finanční gramotnost vám poradí s tím, jaký úrok je únosný a také s tím, abyste si uměli spočítat, kolik přeplatíte doopravdy. L některým půjčkám totiž patří nejen vysoké úroky, ale i poplatky, které celkově půjčku prodraží. O tom vám něco prozradí RPSN, roční procentní sazba nákladů, ve které musí být zahrnuto vše.

By admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *