Vyznáte se v půjčkách. Potřebujete půjčku nebo úvěr a doposud vás tato problematika nijak nezajímala? Máte pocit, že možnosti půjčit si je tolik, že si nebudete moci umět vybrat? Pak se zamyslete nad tím, pro jaký účel půjčku potřebujete, zvolte si výši půjčky a dobu splatnosti a vyberte si správnou kategorii. V té se pak mnohem lépe zorientujete a vyberete si půjčku, která bude vhodná právě pro vás.

Je vaše půjčka účelová?

První možností, jak rozdělit půjčky nebo úvěry, je podle toho, zda si půjčku chcete vzít za nějakým konkrétním účelem. Pokud ano, pak se zajímejte o půjčku účelovou, jestliže ne, zjistěte si podmínky půjčky neúčelové. Účelové úvěry jsou zvýhodněny nižší úrokovou sazbou. Nevýhodou těchto půjček je však to, že klient musí prokázat, že peníze využil právě pro ten účel, pro který byly poskytnuty. Nečastějším typem účelové půjčky je spotřebitelský úvěr. U neúčelového úvěru nic dokládat nemusíte, ale zaplatíte více.

Vyznáte se v půjčkách – Zajištění půjčky

Jinou možností rozdělení půjček nebo úvěrů je požadavek na zajištění. Vyšší účelové i neúčelové úvěry musí být většinou zajištěny například nemovitostí nebo cennou věcí – automobil, šperky apod. Půjčky bez zajištění jsou poskytovány prověřeným klientům, kteří již prokázali svou schopnost splácet a mají celkově dobrou platební morálku.

V jiných případech jsou pak půjčky bez zajištění nízké, maximálně v desítkách tisíc korun. Úroky u nezajištěných půjček jsou podstatně vyšší, než u půjček zajištěných.

Časové rozmezí půjčky

Podle toho, na jak dlouhou dobu si půjčku zvolíte, se rozlišují půjčky

dlouhodobé

krátkodobé

střednědobé

Dlouhodobé půjčky mívají obvykle splatnost přes 4 roky. Mívají nižší úroky, příkladem může být např. některý z druhů hypotéky. Krátkodobé půjčky můžete splácet od měsíce do jednoho roku. Vyplatí se nejméně ze všech půjček, protože mají nejvyšší úrokovou sazbu. Střednědobé půjčky se splácejí od jednoho roku do 4 let a patří k nejčastěji využívaným druhům půjček.

By admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *