Smlouva o úvěru je základem k získání výhodné půjčky. Ať chcete nakoupit na splátky, vzít si leasing, úvěr nebo půjčku, vždy si pozorně přečtěte smlouvu, kterou máte podepsat. Nenechte si jen shrnout základní body od toho, kdo s vámi půjčky sjednává, nemusel by vám říci vše důležité. Pak můžete zjistit, že jste si sjednali velmi nevýhodné podmínky smlouvy, ale vzhledem k tomu, že jste smlouvu podepsali, bude na reklamace pozdě. Můžete například dostat vyšší úrok nebo zaplatit poplatky, o kterých jste předem nevěděli.

Můžete požádat o radu

Nerozumíte něčemu v podmínkách půjčky nebo přímo ve smlouvě o půjčce? Pak nic nepodepisujte. Měli byste mít dostatek času na důkladné pročtení smlouvy a podrobné seznámení s jednotlivými podmínkami. Požádejte o vysvětlení všeho, co vám není úplně jasné. Poradit vám může některý z četných finančních poradců nebo také občanská poradna, která své služby nabízí bezplatně. Zaměřte se na výši úroků a poplatků, RPSN a také se zamyslete nad případnými sankcemi, kdyby se vám nedařilo půjčku včas splácet. V každém případě nepodepisujte pod nátlakem, klidně si smlouvu odneste domů a vše si v klidu promyslete.

Složitá a nepřehledná smlouva vzbuzuje podezření

Prošli jste procesem schválení půjčky, jste před podpisem smlouvy, ale smlouva se vám zdá příliš nepřehledná, některým pasážím nerozumíte a navíc je smlouva příliš dlouhá? Poskytovatel na vás tlačí, abyste na místě podepsali? Takové jednání působí nedůvěryhodně a znamená to, že byste se měli pořádně rozmyslet a popřípadě si vybrat jiného poskytovatele. Zvláště opatrní buďte u dodatků uvedených malými písmeny – někdy se zde skrývají závažná sdělení, kvůli kterým klient později může mít problémy.

Smlouva o úvěru – Kdo bude řešit případný spor?

Pozor si dejte také na rozhodčí doložku. Některé firmy mají ve svých podmínkách uvedeno, že případné spory by měl řešit dozorčí soud. V praxi to vypadá tak, že poskytovatel půjčky si rozhodce vybere sám a to pro klienta může být velice nevýhodné. Zájemce o půjčku by sice měl být chráněn zákonem o spotřebitelském úvěru, ale to by předtím nesměl podepsat smlouvu s těmito podmínkami. Klient se tak sám připraví i svá práva a pomoci se v případě potíží nedovolá.

By admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *