Pravidla pro zdravou půjčku: nespalte se při vyřizování finančního produktu. Pokud se člověk rozhodne pro půjčku, měl by se zároveň zaměřit na základní pravidla zdravého finančního produktu. Je potřeba si uvědomit, že půjčku budete následně splácet, a to po dobu i několika let. Určitě s námi budete souhlasit, že zadlužení není příliš složitý proces. Dostat se tak do dluhové pasti je cesta, která může potkat i vás. Mějte svou půjčku plně pod kontrolou.

Pravidla pro zdravou půjčku

Porovnání nabídek patří k prvním základním pravidlům, jak při žádostí o půjčce nenaletět na úplném začátku. Vše jste si řádně spočítali a už teď víte, že dokážete půjčku řádně splácet? Váš příjem je dostačující a pravidelně vám chodí mzda na bankovní účet? Pak se poohlédněte po bankovní půjčce. Máte možnost požádat si o vyšší obnos peněz a mnohdy i za lepších podmínek. Kromě toho je zde obrovská výhoda v podobě dlouhé doby splatnosti.

Prověřený poskytovatel půjčky

Budete-li žádat o půjčku banku, máte téměř stoprocentní jistotu v tom, že půjde o prověřeného poskytovatele půjčky. Každá jednotlivá bankovní společnost musí mít licenci na poskytování svých služeb od České národní banky. Tím vám ale nechceme říct, aby vaše kroky směřovaly do první banky, kterou uvidíte. Každá jednotlivá bankovní společnost funguje na trochu jiné bázi. Jinými slovy budou nabídky na půjčku, včetně podmínek odlišné. To je také důvod, proč je dobré si ověřit všechny nabídky, co se týče bankovní půjčky.

Úroková sazba a RPSN

Třetím pravidlem je úroková sazba a roční procentuální sazba nákladů, která se ve zkratce označuje RPSN. V RPSN jsou zahrnuty veškeré náklady, které jsou spojeny s čerpáním půjčky. Férová půjčka by vám tyto údaje měla rozhodně sdělit. Mimo jiné se jedná o zákonnou povinnost všech poskytovatelů půjčky.

Důkladně si přečtěte smlouvu

Podmínky ve smlouvě jsou rovněž důležitým parametrem, jak si zdravě půjčit finance od bankovní společnosti. Rozhodně by se vaše oči neměly zaměřovat pouze na úrokovou sazbu a roční procentuální sazbu nákladů. Smlouvu si v klidu přečtěte a nastudujte. Nemusíte se bát pročíst si smlouvu i vícekrát po sobě. Máte na to plné právo.

Sankce z prodlení

Sankce z prodlení je pojem, který vám bankovní společnost musí prozradit. Určuje částku, kterou zaplatíte v momentě, kdy budete mít se zasláním měsíční splátky zpoždění. Jsou-li sankce z prodlení příliš vysoké, jedná se o nezdravou a neférovou půjčku. Pochopitelně je ve vašem zájmu posílat každou měsíční splátku včas. Na druhou stranu člověk nikdy neví, co se objeví za neočekávané výdaje. To je už ovšem otázka na podmínky, které vám banka může poskytnout.

Variabilita půjčky

Variabilita je pojem, jež mnoho žadatelů nezná. Přitom jde o jeden z rovněž důležitých pojmů. Umožní vám měsíční splátku buď to odložit nebo alespoň snížit. Jak již bylo uvedeno v předchozím odstavci, neočekávané výdaje se mohou objevit kdykoliv. Máte-li ve smlouvě stanovenou podmínku variability, dalo by se říct, že jde o malou výhru. S bankou si můžete domluvit dočasné podmínky. Životní situace se rázem může obrátit, a tak oceníte flexibilní půjčku.

Půjčka jen na nezbytně nutné věci s udržitelnou hodnotou

Půjčujete si peníze kvůli koupi vánočních dárků nebo dovolené? Děláte chybu. Peníze si nepůjčujte ani v případě toho, že se chcete dostat do vyšší finanční třídy nebo udělat dojem na své bývalé spolužáky, partnerku nebo rodinu. Pravidla pro zdravou půjčku jsou o tom, aby vám pomohla. V žádném případě nejsou o tom, aby vás finanční produkt dostal do dluhové pasti.

By admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *