Exekuční řízení má svá pravidla: Víme, co vám exekutor nesmí zabavit. Pokud člověk přestává splácet své finanční závazky, dříve nebo později musí počítat s exekučním řízením. Určitě nespoléhejte na to, že vám váš dluh bude zcela odpuštěn. V České republice jsou exekuční řízení relativně pomalá, a tak tento proces může trvat i několik měsíců. Nařízení exekuce má na starosti soud. Jinými slovy jde o soudně nařízené vynucení v podobě splácení svých dluhů.

Exekuční řízení má svá pravidla – Jako dlužník máte svá práva

Myslíte si, že nemáte, jako dlužník žádná práva? Jste na omylu, protože ani exekutor nemůže zabavit vše, co se ve vašem bytě nebo domě nachází. Exekuční proces má svá pravidla, kterých by se každý jednotlivý exekutor měl držet. Co vám exekutor nesmí zabavit? Pobíráte-li na bydlení příspěvky, pak právě tuto částku vám exekutor nesmí zabavit. Příspěvek na bydlení má sloužit k tomu, aby bylo zaplacené vaše bydlení neboli střecha nad hlavou.

Jestliže prokážete, že tato částka byla vyplacená na základě příspěvku na bydlení, exekutor nemá sebemenší nárok si tuto částku odnést. Dále nemohou exekutoři zabavit daňové bonusy, porodné nebo přídavek na dítě a dávku v hmotné nouzi. Jsou to jediné částky, které nemohou z vašeho bytu či domu odnést. Další ostatní částky mohou být napadnutelné. To znamená, že je exekutoři mohou zabavit buď to celé nebo alespoň z určité části. Řeč je například o mzdě. Exekutor není od toho, aby vám zabavil celou vaši mzdu. Životní minimum vám musí pokaždé zůstat.

Právo máte i na ponechání některých věcí

Vaše práva tím nejsou úplně u konce. Exekutoři nemohou zabavit životně potřebné věci. Co do této kategorie spadá? V první řadě v této kategorii rozhodně naleznete ledničku, pračku, stůl, židle, postel nebo sporák. Jsou to věci, bez kterých se žádná osoba neobejde. Podobně je na tom i vaše oblečení. Oblečení je rovněž nezabavitelnou věcí. Dále si nenechte zabavit ani veškeré dětské věci, včetně hraček.
Exekutor nemá nárok ani na hotovost, pokud výše částky nepřevyšuje hodnotu 9,7 tisíc korun. Na závěr nemá nárok ani na zdravotní potřeby, věcí potřebné k plnění pracovní aktivity, fotografie, dopisy nebo snubní prsteny. Do skupiny nezabavitelných věcí patří bezesporu i domácí mazlíčci.

By admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *