Registr dlužníků, mnoha lidem se v poslední době stává, že zažádají o půjčku a ta jim není schválena. Častou příčinou zamítnutí úvěru nebo půjčky bývají informace, které banka nebo nebankovní společnost získala z registru dlužníků. Co si představit pod pojmem registr dlužníků? Jedná se o databázi, ve které shromážděny údaje o uživatelích úvěrových produktů. Zahrnuje jak úvěry bankovní, tak nebankovní. Cílem registru dlužníků je informovat poskytovatele o bonitě a platební morálce klientů. Registrů je více, dělí se na negativní a pozitivní.

Registry mohou být odlišné

Méně informací lze najít v negativních registrech, kde jsou zaznamenány informace pouze o těch klientech, kteří již v minulosti měli špatnou platební morálku. Oproti tomu pozitivní registry obsahují i informace o tom, jaké úvěry klient měl a kdy a jak je splatil. Zaznamenávány jsou i žádosti o úvěry. Pozitivní informace mají vypovídací hodnotu pro posouzení klientovy platební morálky a mohou přispívat k žadatelově vyšší důvěryhodnosti.

Registr dlužníků – Co lze najít v registrech

Registry obsahují identifikační údaje občana, který by mohl zažádat o úvěr, a také jeho úvěrovou historii. Důležité jsou i informace o bonitě. Na základě těchto informací se může poskytovatel úvěru rozhodnout, bude-li žadateli úvěr poskytnut nebo zamítnut. Pozitivní úvěrová historie je pro žadatele o úvěr výhodná – výrazně zvyšuje pravděpodobnost, že úvěr bude schválen a že výhodnější bude i úroková míra.

Díky informacím v registrech probíhá posuzování žádostí rychleji.

Nespolehlivé dlužníky najdete v registru SOLUS

Pro ochranu společných zájmů, vzájemnou pomoc a spolupráci bylo založeno Sdružení na ochranu leasingu a úvěru spotřebitelům – SOLUS. Jeho členové společně vytvářejí databázi klientů, kteří jsou nespolehliví a neplní povinnosti, ke kterým se v rámci poskytnutého úvěru zavázali. Klient při podpisu smlouvy o úvěru dává souhlas k tomu, aby byl v tomto registru (případně dalších registrech) prověřován. Všechny dotazy jsou archivovány a jejich oprávněnost může být kontrolována.

By admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *