Jak ušetřit a ochránit Vaše peníze před inflací? Vzhledem k tomu, že inflace je nevyšší od počátku 80. let minulého století, tak mnoho lidí – zejména těch, kteří žijí každý měsíc od výplaty k výplatě – může mít problém vůbec nějaké peníze ušetřit. Proto jsme si pro Vás připravili několik rad a tipů, jak Vaše peníze před inflací ochránit.

1. Naučte se sestavovat rozpočet a porozumět svým financím

Jeden z nejdůležitějších bodů, jak rychle ušetřit peníze, je docela jednoduchý. Pokud máte pod kontrolou svůj rozpočet, tak máte pod kontrolou i své finance.

Ještě než začnete každý měsíc šetřit, tak se musíte vypořádat se svými peněžními toky. Musíte tedy porozumět všem svým příjmům a výdajům, včetně měsíčních účtů, splátek dluhů nebo příspěvku na spoření.

Sledujte tedy všechny své finance po dobu 30 dnů. To znamená všechny vaše příjmy a výdaje. Abyste zjistili, kolik se Vám aktuálně daří šetřit nebo kolik měsíčně přeplácíte, musíte porovnat své měsíční příjmy s měsíčními výdaji. Zjistěte tedy, které výdaje můžete začít omezovat, abyste zvýšili částku, kterou můžete každý měsíc odvádět na své úspory. Ke kontrolování Vašeho rozpočtu, Vám mohou pomoci i některé aplikace, které Vám mohou usnadnit jeho dodržování.

2. Snižte účty za energie

Nejvyšší míře inflace čelí dvě oblasti: potraviny a energie. Vysoké náklady na veřejné služby, jako je voda a elektřina, mohou snížit potenciální úspory. Úspory za energie, zejména v horkých měsících, můžete dosáhnout několika jednoduchými změnami životního stylu.

  • Pokud na podzim a v zimě na osm hodin denně snížíte teplotu termostatu o 7-10 °C, tak můžete ušetřit až 10 % nákladů na vytápění a chlazení.
  • Místo toho, abyste myli veškeré nádobí ručně, tak vložte špinavé nádobí do myčky. Ovšem myčku zapněte až tehdy, kdy je zcela plná.
  • Pokud při praní prádla použijete teplou vodu místo horké, tak snížíte množství energie na praní prádla o polovinu.
  • Odpojte elektroniku, když jí zrovna nepoužíváte. Pokud necháte vypnutou elektroniku zapojenou v zásuvce, tak může měsíční účet za elektřinu navýšit až o 10 %. Můžete také použít moderní napájecí lišty, které zabraňují spotřebě energie vypnutou, ale neodpojenou elektronikou.

3. Nakupujte levnější alternativy

Nejvíce se ceny zvýšily u potravin. Takže až příště budete nakupovat potraviny nebo domácí potřeby, porovnejte různé značky a zjistěte, zda neexistuje levnější varianta. Zároveň dbejte i na to, v jakém obchodě nakupujete, jelikož některé obchody jsou někdy výrazně levnější oproti jiným. Zároveň je dobré nahradit některé potraviny jinými. Při vaření můžete místo másla používat olej.

Další způsob, jakým můžete ušetřit na potravinách, jsou samozřejmě slevy. Pokud nutně nepotřebujete danou potravinu dnes, tak vyčkejte než bude ve slevě.

Tímto způsobem můžete výrazně ušetřit na svých pravidelných výdajích. Nepocítíte to okamžitě, ale časem to uvidíte na svých úsporách.

4. Zvažte vedlejší práci

V reálnem životě se nemůžeme zcela vyhnout výdajům, které nejsou zcela nezbytné. Nicméně je možné, tyto náklady kompenzovat tím, že na jejich zaplacení vynaložíme trochu úsilí navíc. Např. si zajistíme vedlejší příjem, který nám pomůže v rozpočtu. Pokud tedy jste opatrní, co se týká utrácení a šetření, ale přesto chcete něco, co není úplně tak důležité – můžete to udělat, jakmile vyděláte dostatek peněz z vedlejší činnosti.

Způsobů, jakými si můžete přivydělat ve svém volném čase je hned několik, např:

  • Venčení psů
  • Hlídání dětí
  • Doučování – (např. cizí jazyky)
  • Psaní článků na volné noze
  • Vyplňování placených dotazníků z různých průzkumů

5. Požádejte o zvýšení platu v práci

Zvýšení platu je skvělou příležitostí k úsporám. Pokud jste tedy přemýšleli o tom, že si v práci požádáte o zvýšení platu, tak nyní je ten správný čas to udělat. Peníze navíc můžete použít na splácení dluhů nebo je investovat či spořit.

Tím, že ceny každodenního zboží, jako jsou potraviny, jsou vysoce nadsazené a člověk se obává recese, tak je snadné cítit se v dnešní ekonomické situaci poražený. Nyní je však vhodná doba rozvíjet finanční gramotnost. Nejdůležitější věc, kterou byste v oblasti financí měli upřednostnit, je splácení dluhů.

By admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *