Co je to inflace: oslabení reálné hodnoty peněz. Inflace nás postihuje prakticky každým rokem. Tento pojem je u některých obyvatel České republiky považován stále za neznámý, ačkoliv patří k těm vůbec nejdůležitějším. Jinými slovy by se lidé měli o inflaci a finance zajímat. Jedině tak se dokážou alespoň částečně bránit proti každoročnímu zdražování potravin, věcí a služeb. Co je to inflace? Pojďme na toto téma nahlédnout společně.

Co je to inflace?

Inflace se dá chápat jako každoroční zdražování cen v ekonomice. To znamená, že se zdražují nejenom potraviny nebo běžné věci, ale také veškeré služby, včetně například městské hromadné dopravy. Inflace tak oslabuje reálnou hodnotu peněz. Pro lepší pochopení si představte nákup, který vás bude stát například 1.000 Kč. Ten stejný nákup vás ovšem v příštím roce bude stát o 50 Kč více. Přesněji řečeno tak půjde o částku ve výši 1.050 Kč. V konečném důsledku tak mluvíme o 5 % inflaci. Za stejnou částku už zkrátka neuděláte stejný nákup.

Většina obyvatel se brání tím, že jim zároveň každým rokem rostou jejich mzdy. Je potřeba ale zakročit a nárůst mzdy si správně vypočítat. V mnoha případech totiž navýšená mzda nepokryje ani polovinu inflace. Zvlášť v této době, kdy je inflace na rekordních číslech. Někteří Češi se navýšení mezd ani nedočkají, protože kromě státu se snaží šetřit i samotné firmy. Pokud nebudete s touto situací nic dělat, vaše peníze ztrácí na hodnotě. S největší pravděpodobností si z výplaty odkládáte určitou částku stranou. Tuto částku následně necháváte na běžném bankovním účtu. Jestliže tomu tak je, pak přicházíte o jejich hodnotu. Inflace postihne i peníze na běžném bankovním účtu.

Jaký vliv má inflace na peníze uložené na běžném bankovním účtu?

Je to jednoduché. Představte si, že na běžném bankovním účtu dokážete z výplaty ušetřit například 40.000 Kč ročně. Jak již bylo uvedeno v předchozích odstavcích, po uplynutí kalendářního roku za tuto částku už nedokážete nakoupit takové množství zboží, jako tomu bylo doposud. Nechat tedy volně peníze na běžném bankovním účtu je jedna z největších chyb.

By admin