Zdražování se dotklo České republiky i v roce 2022

Zdražování se nevyhneme, stejně jako tomu je každým příchodem nového roku. Rok 2020 nepřinesl žádné novinky, a tak se musely domácnosti v České republice smířit s tím, že faktury budou opět poněkud větší. To platí nejenom v oblasti energií, ale také i potravin a bydlení. Týká se to převážně nájemníků, kteří platí finanční prostředky majitelům za bydlení. Vzhledem k tomu, že se vše zdražuje, jsou nuceni i samotní majitelé zvedat ceny pronájmu. Bydlení tak ročně stoupá až o několik procent. Záleží jak na městě, tak na lokalitě, ve které se zrovna nacházíte.

Zdražování je všude kolem nás

Do kategorie bydlení nepatří pouze nájemné nebo splátka za hypoteční úvěr. Musíme sem započíst vše, co se týče celkových nákladů, které vynaložíme pouze za to, abychom měli střechu nad hlavou společně s energiemi. V letošním roce se zdražování dotklo i elektřiny a plynu. Jak moc se ceny v této oblasti zvedají si povíme v dalším odstavci. Předem vás upozorňujeme, abyste se na daná čísla podívali pořádně. Někteří z vás si mohou říct, že těch pár procent, o které jde není žádný problém. V konečném důsledku se však jedná o nemalé peníze.

Plyn a elektřina aneb zdražování jako součást života

Pojďme se prvně podívat na elektřinu. Tu požíváme většinou ve větším množství. Ať už se jedná o zapnutý počítač nebo rozsvícené světlo, jednoduše řečeno bychom bez ní nemohli existovat. Nárůst u elektřiny byl dvojnásobně větší, než tomu bylo u plynu a jeho konečné číslo se zastavilo na deseti procentech. Na rozdíl od plynu, který se zdražil o pouhých pět procent se elektřina letos opravdu prodraží. Poznáme to převážně na fakturách za vyúčtování. Nebude tedy od věci zvýšit si měsíční zálohy.

Inflace v potravinách rovněž pokračuje

Stát se brání slovy, že se v poslední době neustále zvyšuje minimální mzda a platy rostou. To je na jednu stranu pravda, když se na to ale podíváme z druhého pohledu, za potraviny si opět připlatíme. Podle odborníku by se mělo jednat o inflaci v rozmezí od 4 do 5 %, což jistě budete souhlasit, že je poněkud vysoké číslo.

By admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *