Mýty o půjčkách, o kterých ani nevíte. Půjčku má v dnešní době velké množství českých obyvatel. Lidé si nejčastěji půjčují na bydlení, automobil, dovolenou nebo Vánoce. Ať už je váš důvod k žádostí o půjčku jakýkoliv, rádi bychom vám představily časté mýty o finančních závazcích. Někteří žadatelé od půjčky odstoupí jen kvůli toho, že si nejsou jistí, protože je doběhne jeden z níže uvedených mýtu. Jaké to tedy jsou?
Mýty o půjčkách, které mohou kolovat mezi klienty
Prvním mýtem je komplikovanost při žádostí o půjčku. Toho se rozhodně bát nemusíte, protože dnešní doba nabízí rychlé vyřízení, a to i z pohodlí vašeho domova. Pokud si myslíte, že je žádost o půjčku příliš komplikovaná, jste na omylu. Jak jsme již sdělili na začátku tohoto odstavce, dnes nemusíte opouštět pohodlí svého domova a přes to si můžete zažádat o půjčku u bankovních společností. Tento mýtus koluje převážně mezi lidmi, jež nemají přístup k internetu nebo nejsou počítačově zdatnými uživateli. Realita je ovšem opačná a peníze může mít klient na bankovním účtu za pár minut.
Mezi časté mýty patří i ten, že jediným rozhodujícím faktorem je úroková sazba. Musíte ale myslet na to, že úroková sazba vám nedokáže vypočítat veškeré náklady na půjčku. Když už chcete znát celkovou roční cenu půjčky, pak se rozhodně musíte dívat na roční procentuální sazbu nákladů neboli RPSN. Právě tento údaj je pro vás tím vůbec nejdůležitějším a skrývá veškeré poplatky. Na druhou stranu to není pouze o úrokové sazbě nebo RPSN. Je důležité se dívat i na jiné parametry a faktory, které půjčka nabízí nebo skrývá. Celkové podmínky půjčku dokážou buď to zpříjemnit nebo otrávit. Nahlížet byste měli i na jiné podmínky, a to včetně smluvní dokumentace.
Půjčku mám schválenou, alespoň podle internetového bankovnictví
Posledním mýtem je předschválená půjčka. Bankovní společnosti dnes běžně klientům předschvalují půjčku. Často se tak uživateli po přihlášení do internetového bankovnictví zobrazuje nabídka půjčky a výše částky, na kterou má nárok. Musíte ale počítat s tím, že je to pouze odhadovaná výše částky, která nemusí být pravdivá. Bankovní společnost vychází podle určitých tabulek. Bez vašeho souhlasu ovšem bankovní společnost nemá přístup na vaši bonitu a potřebné registry dlužníku. Ve finále se může stát, že vám půjčka bude odmítnutá.
Předschválená půjčka v internetovém bankovnictví tedy nemusí být stoprocentní a vždy bude záležet na tom, jakou má klient bonitu a zda nemá záznamy v registrech dlužníků.