Kapesné – praktická část výuky finanční gramotnosti. Bylo to potvrzeno již tolika výzkumy, že je to neoddiskutovatelné – z dětí, které dostávají kapesné, vyrůstají lepší a zodpovědnější hospodáři. Stačí však opravdu tak málo? Pravidel je samozřejmě více, ale správně stanovené kapesné, které odpovídá jak potřebám dítěte, tak finančním možnostem rodiny, je základ.

Chybami se člověk učí

Jestliže máte pocit, že sami vycházíte taktak a rozhodně vám nezbývá na to, abyste dítě podporovali v utrácení za hlouposti, zamyslete se a zkuste raději ušetřit někde jinde. Ano, máte pravdu, potomek, zejména v prvních fázích, zřejmě roztočí kapesné dříve, než byste řekli švec, a ještě za hlouposti. Jak jinak než touto zkušeností, se ale naučí, že co utratím hned, nebudu mít zítra? Teď to bude stát pár korun, až začne vydělávat a bude držet peníze v ruce poprvé v životě, šly by škody do tisíců, a to v tom lepším případě.

Těžko na cvičišti, lehko na bojišti

Rozhodně nepostačí, že dítěti vše teoreticky vysvětlíte. Ať už jsou vaše vztahy jakékoliv, žádné dítě už z principu slovům dospělých tak úplně nedůvěřuje. Všichni to přece udělají jinak a lépe – až přijde jejich čas… Přidělte dítěti kapesné, stanovte termín výplaty, který striktně dodržujte, a dejte mu šanci se s finančním hospodařením poprat po svém hned. Menším přidělujte částku na týden, starší děti už by měly zvládnout rozpočítat si peníze na celý měsíc. Zpočátku varujte před možnými chybami, upozorněte, že v daném týdnu bude mít dítě výdaje, na které by nemělo zapomenout. Např.: Terezka tě v pátek zve na narozeniny, budeš jí chtít koupit dárek…

Úskalí rodičovské lásky

Své děti milujeme a snažíme se je chránit před nástrahami světa. Chránit je ale před důsledky jejich vlastního jednání je vždy nerozumné. Zatvrďte se, a pokud dítě své peníze utratí, další mu nedávejte! Příležitostně je možno přistoupit na kompromis a peníze mu v nutném případě půjčit. Rozhodně však ne pravidelně a vždy trvejte na jejich vrácení, a to v termínu, který si předem domluvíte!

By admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *