Do dluhové pasti se může dostat každý aneb co je to insolvence? Každý se může dostat do finanční tísně. Zvlášť v momentě, kdy má člověk finanční závazky vůči bankovním nebo nebankovním společnostem. V takovém případě je finanční tíseň relativně blízký pojem. Rozhodně se není za co stydět. Je potřeba ovšem situaci řešit. Pokud už teď víte, že své finanční závazky nedokážete nadále platit, řešení se nabízí v podobě insolvenčního řízení.

Co je to insolvence a pro koho je určeno?

Jestliže dlužník nedokáže splácet své závazky a je v neschopnosti je i nadále platit včas, může požádat o insolvenční řízení. Insolvence je určená jak pro soukromé osoby, tak podnikatelé či firmy. Insolvenční řízení se rozhoduje na základě soudního řízení. Soud musí rozhodnout o tom, zda vám bude vůbec insolvence schválená. Podmínky insolvence jsou vytvořeny tak, aby věřitelé dostaly alespoň část svých financí. Dlužník by měl zvládnout během 60 měsíců zaplatit minimálně 30 % celkového dluhu.

Neznamená to ovšem, že bude insolvenční řízení dříve zastaveno, splní-li tento limit dlužník dříve než za 60 měsíců. Výše uvedené minimum je totiž pouze minimem. Dlužníci ve většině případů zvládnou splnit i více procent. Insolvenční řízení je však nastaveno zároveň i tak, aby pomohlo i samotnému dlužníkovi. Dlužník pomocí insolvenčního řízení dostane druhou šanci a má možnost se zbavit všech svých finančních závazků. Existují i výjimky, kdy insolvence neboli oddlužení může trvat i kratší dobu.

Jaké osoby mohou projít insolvenci za 3 roky?

Na zkrácené insolvenční řízení mají v první řadě nárok důchodci. Kromě důchodců spadají do této skupiny i invalidní osoby, které mají alespoň 2 stupeň invalidity. Poslední skupinou jsou osoby, jejichž příjem je buď to vysoký nebo celková dlužná částka relativně nízká, a tak zvládnou během 3 let splatit minimálně 60 % svých finančních závazků.

Na závěr tedy ve zkratce ohledně insolvenčního řízení. Insolvence neboli oddlužení je určeno pro lidi, kteří už nezvládají splácet své finanční závazky. Po uplynutí 60 měsíců, kdy jim po celou dobu bude strhává ze mzdy částka se mohou těšit na oddlužení a celkové zbavení svých dluhů. Strhávaná částka záleží na výši mzdy. Na internetu si můžete vyhledat insolvenční kalkulačku a svůj příjem tak vypočítat dopředu.

By admin