Co je to studentská sleva na jízdné? Jste studentem základní, střední nebo vysoké školy a využíváte služeb hromadné dopravy? K roku 2018 byly zavedeny nové, výraznější slevy na jízdné, které vám umožní cestovat po celé České republice, u všech dopravců s nižšími sazbami, než tomu bylo doposud. V následujícím článku se zaměříme na základní informace o těchto slevách.

Jak získat slevu na jízdné

Slevu na jízdné získali k 1. září 2018 všichni studenti do 26 let senioři nad 65 let. Oproti cenám běžných jízdenek tak tyto skupiny pasažérů nově cestují za čtvrtinu. K tomu abyste slevu jako student získali vám stačí jednoduchá legitimace pomocí určených dokumentů.

Jaký průkaz potřebuji?

Způsob prokazování se liší podle vašeho věku. Studenti do patnácti let mají automaticky právo na slevu bez nutnosti prokazovat svou totožnost, protože si plní svoji povinnou školní docházku. Děti ve věku 16-18 let mají na slevu právo po předložení občanského průkazu. Protože se obecně předpokládá, že mladiství v těchto letech studují na středních školách, nepotřebují studentský průkaz. U studentů ve věku 18 až 26 let, je pak nutné prokazování totožnosti pomocí speciálních ISIC karet, které jsou vlastně certifikátem o jejich docházce na vysoké školy. Tyto karty nabízejí kromě slevy na jízdné i další výhody u různých prodejců a jejich pořízení není příliš nákladné.

Studentská sleva na jízdné – Platí sleva i na MHD?

Se zavedením nových studentských a seniorských tarifů se vyrojilo mnoho spekulací. Jedním z největších problémů je to, že sleva se vztahuje na cestování vlaky, příměstskými a dálkovými autobusy. Z tohoto důvodu nenabízí totožné slevy pro studenty jednotlivé podniky městských hromadných dopravců. Některé města své ceny přesto pro studenty přizpůsobila, ale většinou se tarify odlišují od těch zlevněných mimo městské zóny.

Zlevněné cestování do zahraničí

Podobně jsou na tom samozřejmě cesty do zahraničí. Pokud se tedy chystáte na výlet do cizí země, slevu je opět možné uplatňovat pouze v rámci České republiky a za hranicemi již musíte počítat s jízdným ve standardní podobě.

By admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *