Půjčka mezi občany je často využívaná, potřebujete půjčku a nechce se vám trávit čas na pobočce poskytovatele nebo vyplňovat formuláře? Pak můžete využít jiný typ půjčky – půjčku mezi občany. Nemusí se jednat o půjčku od známého, ale vypůjčit si lze i od neznámého člověka, třeba na inzerát. Taková výpůjčka však musí mít určitá pravidla a omezení, aby byla bezpečná pro poskytovatele i dlužníka. Nezapomeňte na to, že od příbuzného nebo známého si většinou půjčíte bez úroků, kdežto cizí člověk úrok požadovat bude. Dejte si pozor na výši sjednaného úroku, aby poskytovatel nezneužil vaší tísně a rychlé potřeby peněz.
Půjčka bez ručení pro všechny
U půjčky bez ručení můžete najít celou řadu výhod. Protože nebankovní společnosti nemusí dodržovat stejné podmínky jako banky, mohou být ke svým klientům mnohem mírnější. Mezi půjčkami bez ručení najdou vhodnou variantu všichni zájemci. Jedinou podmínkou je plnoletost, trvalý pobyt v České republice a pravidelný příjem. Je možno zvolit si nižší či vyšší částku i tehdy, když máte nižší bonitu. A navíc výrazně ušetříte čas, protože nebudete muset shánět nejrůznější potvrzení, ručitele ani výpisy z katastru nemovitostí.
Jaký úrok má půjčka mezi občany
I půjčka mezi občany je půjčkou s určitou výší úroku. Jedná – li se o vyšší částku na delší dobu, není sjednání přiměřeného úroku ničím neobvyklým. Úrok půjčky mezi občany může být o něco vyšší nebo naopak o něco nižší než úrok u půjčky v bance. Neměl by však být neúměrně vysoký, na což je potřeba dát pozor již i sjednávání půjčky a zvláště pak při podpisu smlouvy o půjčce mezi občany. Někdy se i u půjček mezi občany hovoří o nemravném úroku nebo o lichvě.
Pozor na lichvářský úrok
Půjčku mezi občany lze získat snadno, nemusí však být tak jednoduché ji splatit, pokud má skutečně nevýhodné podmínky. Největším problémem u tohoto typu půjček bývá nepřiměřeně vysoký úrok. Ten může být i mnohonásobně vyšší než úrok u půjčky bankovní. Pokud věřitel zneužije tísně nebo neznalosti zájemce o půjčku a vnutí mu úrok, který je v rozporu s dobrými mravy a e několikanásobně vysoký než úroky nabízené dalšími finančními institucemi, může se jednat o lichvu. Ta je již trestným činem, který může být postižen odnětím svobody. Bránit se lze soudní cestou nebo trestním oznámením.
Půjčka mezi občany – Sankce za nesplácení bývají tvrdé
Obezřetnost se vyplatí při četbě smlouvy o půjčce mezi občany nejen u výše úroků nebo poplatků, ale také u sankcí za pozdní splácení nebo nesplácení. Doplatit můžete i na předčasné splacení půjčky, které často bývá trestáno vysokou smluvní pokutou. Rozhodně si před podpisem smlouvu důkladně prostudujte a promyslete, a pokud byste si něčím nebyli jisti, poraďte se s odborníky.