Co je to akontace? Částečná platba předem. Finanční trh ukrývá velké množství důležitých pojmů. Ty nejdůležitější z nich by měl znát každý. Zvlášť v případě, kdy se zajímáte o koupi automobilu nebo jiného typu zboží na splátky. Převážně u koupi automobilu na splátky se můžete setkat s pojmem akontace. Pokud vás nenapadá, co by pojem akontace ve finančnictví mohl znamenat, pak jste tady správně.

Co je to akontace?

Pod pojmem akontace si představte částečnou platbu předem. Svým způsobem bychom tuto transakci mohli označit také za první splátku, která je ovšem odlišná od měsíčních splátek, jež budete mít následně stanoveno smluvní dokumentaci. Akontace se často provádí u dražších typů zboží. Tím je například koupě automobilů. Pokud máte zájem o automobil, který stojí 300.000 Kč a nechcete mít příliš vysoké měsíční splátky, pak jednoduše řečeno složité akontaci.

Akontace se většinou stanovuje v procentech. Jestliže máte zájem zaplatit akontaci ve výši 50%, půjde o částku ve výši 150.000 Kč. Zbylých 150.000 Kč se vám rozdělí do měsíčních splátek. Na výši měsíční splátky budou hrát roli několik faktorů. K těm nejdůležitějším patří vaše bonita neboli úvěruschopnost splácet své závazky, doba splatnosti nebo pracovní smlouva.

Každopádně vás nemusí děsit vysoké měsíční splátky, protože jste složit akontaci ve výši 50 %. Automobil se dá dnes běžně koupit i bez složení akontace. Jen musíte počítat s vyššími měsíčními splátkami. Nebudete totiž splácet částku ve výši 150.000 Kč, ale její plnou výši. Jinými slovy si budete brát půjčku na částku 300.000 Kč.

Bez akontace rovněž nakoupíte

Jak jsme uvedli v předchozím odstavci, zboží si budete moct koupit i bez akontace. Ať už půjde o koupi automobilu, notebooku nebo mobilního telefonu. Pochopitelně musíte mít na nákup zboží pravidelný měsíční příjem, který je navíc plně dostačující. To se týká zejména koupi automobilu. V takovém případě nebudete hradit žádnou částku před koupi zboží. První měsíční splátku tak odešlete až následující měsíc, a to v den, jež bude uveden ve smluvní dokumentaci.

By admin