Půjčka na ukradený občanský průkaz představuje riziko. Každý člověk se někdy v životě může ocitnout v situaci, kdy přijde o osobní doklady. Krádeže občanského průkazu bývají častým jevem. Pokud se něco takového přihodí, je potřeba rychle jednat – bankovní karty je nutno zablokovat a ztrátu občanského průkazu nahlásit na policii. Zde zařídí jeho zneplatnění a zařazení do databáze neplatných dokladů. Odcizení dokladu se hlásí i na obecním úřadu. Vyplatí se neváhat, jinak okradený riskuje, že si v době mezi krádeží a nahlášením někdo vezme půjčku na ukradený občanský průkaz. Podvod se pak dá těžko prokazovat, pro poskytovatele půjčky je pak důležitý čas na protokolu policie.

Údaje mohou být zneužívány i nadále

I když vše včas nahlásíte na příslušných úřadech, nemáte jistotu, že údaje nebudou dále zneužívány. Rodné číslo, datum a místo narození a další osobní údaje mohou podvodníci využít k výrobě falešných dokladů. Při ověřování takového dokladu se pak na podvod nepřijde a vy najednou zjistíte, že máte splácet půjčku na ukradený občanský průkaz. Problémem totiž není ani zfalšování dokladu o výši příjmu. Vzhledem k uzavírání půjček online není využití zcizených údajů pro falšovatele velkým problémem.

Proti půjčce na ukradený občanský průkaz se lze bránit

Banky tvrdí, že jejich systém ověřování je spolehlivý, takže by se nemělo stát, že na ukradený doklad poskytne banka úvěr. Navíc pokud klient prokáže, že občanský průkaz byl zablokovaný, nebude po postiženém vyžadováno splácení podvodného úvěru. Při osobním sjednání půjčky je také pořizován kamerový záznam, takže při půjčce na ukradený občanský průkaz by mělo být jasné, kdo si finance půjčil. To však může být problémem tam, kde se půjčky nesjednávají osobně. Pak už se lze bránit pouze soudně.

Půjčka na ukradený občanský průkaz – Důležitá je prevence

Dokonalá obrana proti sjednání půjčky na ukradený občanský průkaz neexistuje. Preventivním opatřením může být pouze pozornost věnovaná dokladům – nosit je u sebe, neodkládat v zavazadlech, nepůjčovat. Násilné krádeži se však ubránit nelze. Pokud už dojde k zneužití a sjednání půjčky na ukradený občanský průkaz, je potřeba bránit se a odvolat se včas a dodržet zákonné lhůty. V nejhorším případě se dá vše vyřešit soudně, což ovšem stojí mnoho času i duševního klidu postiženého.

By admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *