Půjčky před uzavřením manželství. Žijete sami, jste volní, děláte si, co chcete, kdy chcete a jak chcete, půjčíte si peníze na tu či onu kratochvíli, splácíte – nebo také ne. Ale jak má tak život ve zvyku se ze dne na den měnit, jednoho rána vám přijde jako dobrý nápad dát své svobodě vale a spojit svůj život s někým dalším.

Jak na to pohlíží zákon

Zatímco právo na uzavření manželství vám nikdo neupírá, dluhy, jejich splácení a vůbec veškeré finanční záležitosti mají zákonodárci pod drobnohledem. Jste svobodný dlužník, který chce uzavřít manželství? Nejen slušnost velí seznámit s touto situací svůj potencionální protějšek. A doufejte, že jste životního partnera vybrali dobře a že se od něj dočkáte stejné upřímnosti. Proč je to tak důležité? Před oddávajícím, mimo jiné, prohlašujete i to, že jste vzájemně obeznámeni se svou finanční situací, a to ne bezdůvodně. Sami mezi sebou si můžete domluvit jakýkoliv způsob finančního hospodaření, a pokud s ním budete oba srozuměni, nikoho to nezajímá (tchýně se nepočítá). S půjčkami, respektive dluhy – zejména těmi, kde splácení vázne – je tomu ovšem jinak. Věřitel, inkasní agentury, exekutor – ti všichni čekají na svou příležitost.

Půjčky před uzavřením manželství – společná zodpovědnost

Díky v současnosti platnému občanskému zákoníku za dluhy svého manželského protějšku odpovídáte v plné výši i v případě, že vznikly ještě před uzavřením manželství. Přičemž „odpovídáte“ zde znamená, že za ně ručíte veškerým společným i osobním majetkem. Přestože zákoník nabízí jakousi vágní možnost se z této zodpovědnosti vyvázat. V praxi je to v podstatě nereálné, neboť to říká tentýž zákoník. Snad si s touto situací zákonodárci do budoucna poradí lépe, v současnosti vás však partnerových dluhů, které nasekal před uzavřením manželství, zbaví jedině rozvod. Poté již odpovídáte jen za ty závazky, které vznikly v době trvání manželství.

By admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *