Je finanční produkt půjčka na dům pro všechny? Co se bydlení týče, každý chce mít to svoje. K tomu však většina nemá dostatek financí, a proto se nejčastěji obrátí ke sjednání hypotéky. Klasická hypotéka však znamená velký a poměrně dlouhodobý závazek, a proto na něj u bank většina zájemců nedosáhne. To však neznamená, že si půjčku na dům nemohou sjednat.
Existuje nebankovní půjčka na dům?
Většina zájemců o to bydlet ve vlastním zamíří do banky pro hypotéku a doufá, že se přes nemilosrdné síto bank dostane. Aby se banka vyhnula neplatičům, klade na své klienty vysoké nároky. Před uzavřením smlouvy si projíždí registr dlužníků a požaduje i doklad o výši příjmu. Protože se však jedná o velmi dlouhodobý závazek, je toho potřeba mnohem více. Není divu, že pak většina zájemců na hypotéku nedosáhne. V tomto případě však ještě nemusí házet flintu do žita. Zkuste si o půjčku požádat u nebankovních společností, které půjčku na dům také nabízejí. Tu je snazší si vyřídit, je však v mnoha ohledech riskantnější.
Půjčka může být rizikem
Nebankovní půjčka na dům pomáhá uskutečnit si své sny a bydlet ve vlastním, také však dokáže její plátce dostat do existenční krize. Proto je velice důležité si před sjednáním nebankovní půjčky na dům vše pořádně rozmyslet, zaměřit se na výši úroku, na svou schopnost splácet i podmínky splácení.
Nebankovní půjčka na dům však není jediným řešením, jak obejít hypotéku. Dalším způsobem je místo hypotéky si vzít (u banky, případně nebankovních společností) klasickou půjčku (tedy půjčku, kterou si můžete vzít na cokoliv). Tu můžete splatit podstatně rychleji, ale také můžete tvrdě narazit. Zatímco u hypotéky ručíte „pouze“ domem a nábytkem, který jste si za ni pořídili. V případě nesplacení půjčky vám exekutor bere vše.
Bydlet ve svém je tak krásné, i přesto byste však v první řadě měli hledět na vaši schopnost splácet a při vyřizování hypotéky či půjčky na dům být co možná nejvíce obezřetní.