Co jsou to P2P půjčky: lidé půjčují lidem. Měli jste možnost se setkat s pojmem P2P půjček? Zkratka pro označení peer to peer jsou půjčky, kdy lidé půjčují lidem. Jde o způsob finančních prostředků, kdy velkou roli budou hrát lidé neboli investoři, kteří se složí na vámi požadovanou částku. Jak ovšem tento typ půjček funguje? O P2P půjčku lze požádat u jednoho z několika zprostředkovatelských společností, jež se těmito půjčkami zabývají. Jednou z nejznámějších zprostředkovatelů je bezesporu společnost Zonky.

P2P se dá považovat také za nebankovní formu půjčky

Půjčka vždy probíhá skrz prostředníka, který musí být platnou licenci, podobně, jako samotné bankovní či nebankovní společnosti. Rozhodně si nemyslete, že oslovíte osoby na ulici a ty vám následně půjčí své finanční prostředky. Vše probíhá prostřednictvím internetu. Žádost o vyplnění je téměř totožná té, kterou naleznete u online půjček jakékoliv banky.

I u P2P půjček počítejte s tím, že se bude prověřovat vaše bonita neboli úvěruschopnost. Investoři, kteří se budou skládat na vaši půjčku jsou lidé, jako vy. Nejde o uživatelé pracující ve finančním sektoru. Pro běžné lidi jde o typ přivýdělku nebo druh investice. Zprostředkovatelská firma tak chrání zájmy svých investorů a snižuje riziko toho, že by žadatel přestal v budoucnu platit své finanční závazky.

Jak přesně fungují?

V první řadě se musíte jako žadatel registrovat na platformu nabízející tento druh půjček. Tím je například společnost Zonky. Po registraci je potřeba vyplnit veškeré důležité informace, aby mohl být uživatelský profil plně funkční. Jakmile budete chtít žádat o půjčku, je dobré mít vytvořený i příběh, který investory zaujme. K příběhu přiložte také odpovědi na nejčastější otázky. Mezi tyto odpovědi lze zařadit například ,,proč by právě vám měli investoři půjčit své peníze nebo ,,jak jste se do této situace dostali“. Po zhotovení a žádostí o půjčku se investoři budou skládat na vámi požadovanou částku.

Je-li vám půjčka schválená, nemusíte mít obavy z toho, že peníze uvidíte až ve chvíli, kdy se na částku složí dostatečné množství investorů. Peníze odesílá za investory přímo společnost. V našem případě tedy společnost Zonky. Ta si následně finanční prostředky strhne z investorů. Vy tak můžete mít peníze ještě v tentýž den na bankovním účtu.

Na půjčku se vám skládá větší množství lidí. Nikdy nejde o jediného investora. U velkých půjček může jít i o stovky nebo tisíce investorů. Investorem se může stát kdokoliv, kdo má zájem vydělat finance. Musí však počítat s možným rizikem, který spočívá v tom, že podporovaná osoba přestane během svého finančního závazku půjčku splácet.

Co jsou to P2P půjčky – Výhody a nevýhody

Mezi hlavní výhody patří výhodný úrok a vysoká schvalovatelnost. Ačkoliv nepočítejte s tím, že člověk nacházející se v exekučním řízení nebo insolvenci půjčku dostane. Stále zde platí určitá pravidla. Další výhodou je vysoká částka, kterou někteří zprostředkovatelé nabízejí. Konkrétně u společnosti Zonky si snadno půjčíte i statisícové částky.

K nevýhodám patří relativně dlouhé vyplňování žádostí a profilu. Administrativa je zde poněkud komplikovanější, s čímž musí každý žadatel počítat. Další nevýhoda se týká pouze investorů, protože nemusí své peníze dostat zpět, přestane-li člověk splácet své finanční závazky.

By admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *