Osobní bankrot

dostupná půjčka pro důchodce bez registru
Spread the love

Osobní bankrot – manželé spolu v dobrém i zlém

Na každém nároží, na každé druhé lampě pouličního osvětlení, na plotech, balkonech, lavičkách, všude, kam se podíváte, narazíte na reklamy na oddlužení formou osobního bankrotu. Poradny, finanční poučnosti, advokátní kanceláře – všichni vám nabízejí možnost zaplatit jen poměrnou část svých stávajících dluhů a odkráčet ke šťastnějším zítřkům „s čistým štítem“.

Jednoduché? Ani náhodou!

Jako všechna „jednoduchá“ řešení, má však i toto svá ale… Už jen vyplnit oficiální žádost pro soud s sebou nese mnohá úskalí. A chyby si nemůžete dovolit. V lepším případě by vám soud vrátil návrh zpátky k doplnění, v horším by jej mohl pro formální nedostatky rovnou zamítnout. O osobní bankrot přitom můžete žádat jen jednou za život. Po podání návrhu se ocitáte plně v rukou soudu. Jen on teď rozhodne, zda bude váš majetek rozprodán na úhradu dluhů nebo je budete splácet formou splátkového kalendáře.

Výše splátek

Dlužníci nemohou počítat s žádným slitováním. Splátky dluhu se vždy určují na hranici únosnosti. Všechno, mimo existenčního minima pro rodinu. Zákon dokonce pamatuje i na takové situace jako mimořádné příjmy a dary. Vše musí být odevzdáno insolvenčnímu správci a skrze něj věřitelům. Věcné dary je dlužník povinen prodat a s výtěžkem naložit stejně. A tento tvrdý režim trvá po celých pět let.

Překážky, se kterými asi nepočítáte…

Přesto přese všechno jste rozhodnuti do toho jít? Poraďte se s odborníkem, prostudujte insolvenční zákon. Velkou pozornost věnujte např. novelizované části o společném oddlužení manželů. Zákon totiž nechává věřitelům zadní vrátka – ač nemohou vymáhat dluh, který je zahrnut v insolvenčním řízení, po samotném dlužníkovi, lze jej zákonnou cestou vymáhat po jeho manželovi jako spoludlužníkovi. Chcete-li se vyhnout do budoucna potížím, které by vás dostaly definitivně na dno, ze kterého není úniku, zvažte společné oddlužení manželů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Půjčky pro každého

Nabídky od více poskytovatelů