Nový zákon o úvěrech zatřese hypotečním trhem

Osobní bankrot bez příjmu
Spread the love

Nový zákon o úvěrech zatřese hypotečním trhem

Novinky v úvěrové finanční legislativě pravděpodobně výrazně změní současný hypoteční trh, klientům přinesou větší ochranu a bankám více povinností. Experti poukazují na možné zdražení hypoték a větší počet odmítnutých žadatelů.

Předčasné splacení bez zbytečných sankcí

Jednou ze zásadních novinek zákona je výrazné zlepšení postavení klienta při předčasném splacení hypotéky. Každý klient bude moci svou hypotéku předčasně splatit kdykoliv, banka mu přitom může účtovat pouze účelně vynaložené náklady. Pokud navíc ke splacení povede závažná životní situace dlužníka, jako je například úmrtí či vážné onemocnění, musí banka splátku umožnit zcela zdarma. Žádné sankce nečekají nově ani klienty, kteří nemají prostředky na úplné předčasné splacení dluhu. Každý rok totiž dostanou možnost zcela zdarma umořit až 25 % jistiny a výrazně si tak zkrátit dobu splácení.

Přísnější podmínky pro žadatele

Banky se budou muset vyrovnat s mnohem přísnějšími podmínkami pro laxní poskytování úvěrů. Pokud si banka nedostatečně prověří úvěruschopnost klienta, bude dlužník splácet pouze jistinu, to navíc podle svých možností. Banky se tomuto přirozeně budou bránit a získat hypotéku tak v budoucnu může být pro určité skupiny žadatelů náročnější.

Zdraží hypotéky?

Novela zákona přichází s řadou změn, které na bedra úvěrových společností nakládají řadu nových povinností. Na finančním trhu se tak rozpoutala diskuze o vlivu, který bude zákon mít na samotnou cenu hypoték. Podle některých mohou banky ve snaze se ochránit sáhnout k vyšším sazbám, jiní zase tvrdí, že se o stabilní ceny postará silná konkurence. Určité opadnutí na hypotečním trhu však očekávají obě strany, už jen kvůli větší papírové zátěži a nutnosti seznámení se s novými pravidly hry, jak poskytovatelů, tak žadatelů o úvěr.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Půjčky pro každého

Nabídky od více poskytovatelů