Finanční gramotnost – začít není nikdy pozdě. Velmi zjednodušeně asi toto – schopnost udržet rozpočet, ať už domácí nebo firemní, v rovnováze. Tedy neutrácet víc, než mám, vytvořit si finanční rezervu na horší časy, půjčky a úvěry si brát s rozmyslem a jen na věci trvalé hodnoty.

Výuka nutná!

Přijde vám to banální? A jste si jisti, že to skutečně umíte? Nebo musíte týden před výplatou chodit vracet lahve, abyste měli na chleba, ačkoliv váš příjem je více než slušný? Nepůjčili jste si náhodou na letošní dovolenou? Chodíte s chřipkou do práce a děsí vás představa zlomené nohy, protože z nemocenské nepřežijete? Pak byste rozhodně měli nějaké to školení finanční gramotnosti absolvovat!

Finanční gramotnost nikdy není pozdě – Zpět do školních lavic!

Finanční gramotnost už je v současné době i součástí osnov na základních školách – a právem! Většinou je vyučována v rámci výchovy ke zdraví. Dětem jsou zde vštěpovány zásady správného hospodaření a zodpovědného úvěrování. Nedivte se tedy, přijde-li váš školou povinný potomek domů a bude se dožadovat informací o tom, kolik měsíčně vyděláváte, kolik platíte za byt a energie, kolik vás stojí jídlo a jaké máte další výdaje. Rozhodně to není ze strany školy nějaká podvratná akce, jak z vás vytáhnou citlivé údaje.

Učte děti od plenek

Výchova a výuka však není jen záležitostí školy. V prvé řadě za ni vždy zodpovídají rodiče. A proto neváhejte přistoupit i k výchově finanční gramotnosti tak říkajíc po domácku. Už batole při správném přístupu pochopí, že nedostane všechno, nač si ukáže. Prostě řekněte: „Je to drahé, nemáme na to peníze.“ Starším dětem, úměrně věku, pak také vysvětlujte proč. Školák by si měl uvědomovat, že bydlení a jídlo je drahé, že i jeho oblečení a koníčky něco stojí. Maturant, který se domnívá, že výplatu máte vlastně jako kapesné, je k pláči. A nemylte se – jsou takoví!

By admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *