Proč si půjčovat a proč splácet. Je půjčka nutná? Asi každý z nás už se ocitl v takové situaci. Něco potřebujete nebo prostě jen po něčem toužíte a vaše bankovní konto na to nestačí.

Kamarádi jsou na tom podobně a rodičům říkat nechcete. To nové auto nebo luxusní dovolenou samozřejmě nepotřebujete, ale když se vám tak líbí! V dnešní době už to opravdu není problém.

Slovo půjčka nebo úvěr na nás křičí z nejednoho billboardu

ve schránce se nám hromadí reklamy na poskytovatele těch zaručeně nejvýhodnějších půjček nebo úvěrů. Banky se předhánějí s úrokovými sazbami, co nejsnadnějším získání půjčky, v minimu papírování. Ať se nám to líbí nebo ne, žijeme ve světě peněz a to i těch, které sami nemáme. Mnozí z nás jednotlivým termínům jako úrok, půjčka, ručitelé, úvěr, RPSN a podobně ani nerozumějí.
Než se ovšem rozhodnete k podobnému kroku a peníze si půjčíte, vždy si pořádně zjistěte, co z takového obchodu pro vás vyplývá. Vždy se proto zamyslete nad tím, jestli vysněná dovolená v Karibiku stojí za případné těžkosti. Jsou totiž požitky, které si prostě a jednoduše odpustit můžeme. Není přeci nutné, abychom se zbytečně zadlužovali víc a víc.

Proč jsi půjčovat – Hotovost není potřeba.

Nakupovat bez hotovosti je dnes velmi moderní. Stále více lidí u sebe nosí větší hotovost a raději platí platební kartou. V zahraničí je tento způsob platby zcela běžný. U nás se situace začíná pomalu srovnávat se západními zeměmi. Přesto je u nás stále spousta obchodů, kde karty neberou. Někdy je to pro ně škoda, taková kontokorentní platební karta nám třeba umožňuje čerpat peníze (pouze do jisté výše) z našeho účtu, i když už tam žádné peníze nejsou. Někteří ji používají s klidným svědomím, jiným zase minusové položky na účtech nedají spát.

Objemy poskytovaných půjček stále rostou.

Jediný, kdo z toho má radost, jsou banky a úvěrové firmy. Naproti tomu české domácnosti se stále více zadlužují. Naštěstí více než polovinu tvoří půjčky určené na bydlení. Takové půjčování vidí ekonomové rádi, protože se jedná o jakousi investici do budoucnosti. Podobné zadlužení čeká jistě nejednu mladou rodinu, která upřednostňuje bydlení ve svém domě na úkor nájemního bydlení.

Půjčím si a neřeknu na co. Otázka tedy zní: Půjčovat si či nepůjčovat? Popularita půjček stále roste, je to jakýsi začarovaný kruh. Čím více lidí si půjčuje, tím více banky stlačují úrokové sazby a atraktivnější podmínky přilákají více lidí, kteří si úvěr vezmou. Dávno pryč je doba, kdy jste se v bance potili a přemýšleli, jestli vám půjčí nebo ne. Nemusíte se už ani stresovat vymýšlením důvodů, proč a nač vlastně úvěr potřebujete.

Jednou z možností, jak financovat své aktivity nesouvisející s bydlením, je spotřebitelský úvěr. Vzhledem k jednoduchému a rychlému vyřízení je oblíben především hotovostní bezúčelový úvěr. K tomu je potřeba mít u banky založen účet kam vám chodí měsíční mzda. Jednotlivé záležitosti jako délka vyřízení nebo potřebné doklady k získání takového úvěru se odlišují v závislosti na jednotlivých bankách. Výše úvěru závisí na posouzení příjmů a výdajů každého klienta.

Půjčku na cokoliv dle vašeho přání vám nabídne jakýkoli peněžní ústav. Banky pro takovéto případy poskytují neúčelové úvěry nebo kreditní karty. Vy si pak můžete peníze vybrat, na cokoliv vás jen napadne. Rozhodně je to velice efektivní způsob půjčování, už jen z toho důvodu, že nemusíte neustále prokazovat, na co peníze chcete použít. Proč si tedy nevytvořit nějaké rezervy, které se třeba budou jednou hodit. Pokud peníze nečerpáte, tak vám pěkně mohou ležet na účtu a vy si je vyberete, až budou třeba.

Co s neplatiči

Proč jsi půjčovat – V životě se může přihodit ledacos. Pokud jste si vzali půjčku, řekněme neúčelový úvěr, a přijdete o práci, nebo se vám náhle jakýmkoli způsobem změní životní situace, můžete mít opravdu problém. Pokud si myslíte, že si půjčíte jinde, abyste splatili první půjčku, nejspíš narazíte. Na českém trhu totiž fungují jakési registry neplatičů. Chroničtí neplatiči jsou vedeni na černé listině a nikdo jim už nepůjčí. Od roku 2002 funguje registr, který sdružuje informace o dlužnících většiny bank a stavebních spořitelen. V jeho databázi jsou lidé, kteří si u těchto společností vzali úvěr, kreditní kartu nebo o půjčku teprve žádají.

Nebankovní registr

Dále funguje i registr klientů nebankovních institucí, kteří mají úvěr u leasingové nebo splátkové společnosti. Základní snahou je zabránit lidem, kteří mají problémy se splácením svých půjček, aby si vzali půjčky další a tím se ještě více zadlužili. Peněžní ústavy tak snižují i své riziko; prostě nepůjčí nikomu, kdo by mohl být potencionálním neplatičem. Pokud se do takových registrů dostanete, tak si můžete být jisti, že na žádnou formu půjčky už bohužel nikdy nedosáhnete.

Nesplácíte? Co bude dál?

Úvěry jsou dnes velmi populární. Mezi bankovními ústavy probíhá tvrdý konkurenční boj o zákazníky. Úrokové sazby klesají a stále více lidí se na to nechá nalákat. Statistika říká, že velké procento domácností již koupilo něco na dluh. Co se ale stane, když nemůžete splácet? Banky svým klientům doporučují, aby je v podobných případech vždy včas informovali.

Banka pak může prodloužit kalendář splátek, tím snížit vaši měsíční splátku a pokusit se vám tímto způsobem pomoci. Pokud tak z jakéhokoliv důvodu neuděláte nebo se banka nadále bude tvářit, že jste tak neudělali, ocitnete se v začarovaném kruhu. U banky budete vedeni jako neplatiči a banka váš případ postoupí vymahačské firmě.

Neschopnost splácet – Proč jsi půjčovat

Jednou z možností, jak sami sebe ochráníte před neschopností splácet, je pojištění. U velkých úvěrů to banky většinou vyžadují. Takové pojištění úvěr většinou prodraží a splátky jsou pak o něco vyšší. Rozhodnutí je samozřejmě na vás. Buďto budete mít nižší splátky, ale nebudete nijak chráněni proti neschopnosti splácet nebo si raději připlatíte a budete klidnější. Vždy se dobře informujte, co takové pojištění zahrnuje, abyste nakonec nebyli nepříjemně překvapeni.

Nic není zadarmo

Pokud tedy nadále toužíte po nové televizi s úhlopříčkou přes půlku obývacího pokoje a váš bankovní zůstatek to vidí jinak, půjčte si. Ale nezapomínejte, že nic není zadarmo. Na tento fakt mnoho českých rodin neustále zapomíná. Úvěr vám může i pomoci naučit se šetřit Samozřejmě je vždy jednoduché říci, že si vzít nějakou formu půjčky není moc správné řešení. Ale co se dá dělat, někdy prostě není žádný bohatý příbuzný na obzoru, takže nám nezbývá nic jiného, než se někde zadlužit. Rozhodnout se pro takovou formu řešení je vždy ošemetné, ale bohužel často nezbytné.

Finanční rezervy – Proč jsi půjčovat

Proto by bylo ideálním způsobem vytvořit si nějaké finanční rezervy, které vás později mohou ve velké míře prospět. Nikdy nevíte, co by se mohlo přihodit, takže raději pracujte na tom, že jste si vytvořili zásobu svých peněz. Na nemocenskou se může jít ze dne na den, a když nebudete myslet dopředu, tak by se vám vaše spekulace mohla vcelku nevyplatit. Nakonec je řešení velice prosté. Když budete mít v záloze své vlastní peníze, tak nemusíte nikde žádnou další půjčku řešit.

Na nějaký čas se s menším počtem peněz dá jednoduše vyžít. Proč bychom tedy měli řešit vše, co se v životě přihodí, nějakou formou úniku? Raději se pokusme všechno optimálně rozebrat a zjistit nejlepší řešení. Už jen z toho důvodu je vcelku podstatné, abyste mysleli vždy na zadní vrátka. Rozhodně to bude stát za to. Už v jednom okamžiku je jedinou možnou cestou úvěr, ale na to budete již snad dostatečně a kvalitně připraveni.

By admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *